QL1110NWB BROTHER Thermal Label Printer Wireless, Network & Bluetooth – Wide format 103mm (DK TAPES)
About this product
This wide format shipping label printer has a 4 inch(101.6mm) print width – to offer maximum compatibility with various shipping label software packages.
Specifications
- Print colours: Black only
- Technology: Direct Thermal
- Label Width: 12 mm – 103.6 mm
- Connectivity: USB, Ethernet, WiFi, Bluetooth
- Print speed: 110 mm/sec
- Cutter type: Auto
- Labels: Brother DK Labels
- Battery: No
- Included: Label Design Software Brother P-touch Editor
- In-Box Labels: 103 mm x 164 mm shipping (41 labels),
- 62 mm continuous length paper tape (8 metres)
| Brand | BROTHER |
|---|
Related products
PTD210VP BROTHER Desktop Labelling Machine (TZe Tapes)
About this product
Includes AC adapter, tape cassette and carry case.
Prints labels up to 12mm in width. Compact and lightweight. Easy-to-use functions. Many fonts, frames and symbols. Built-in label cutter.
Specifications
- Machine type: Desktop
- Usage type: Office
- Technology: Thermal transfer
- Tape Width: 3.5 mm - 12 mm